وبلاگ روستای طاقچه داش

Daş Tarafah Daş kəndidir

Daş Tarafah Daş kəndidir

وبلاگ روستای طاقچه داش

دوشیر منیم اورگیمین بندینه
هم شعر یازام همی گدم کندیمه

طاقچه داش دان دانیشام ، یاد الی یم ملتی
دمی یلر گتمه مگیم علتی

گدم چاتام طاقچه داشون اورک آچان داغینا
یکه چیمن اونا بره یولونا

بیر باش ویرام طاقچه داشون دره تپه داغینا
جان و دیلدن بیر اوپیش تورپاغینا

اوشاقلیقم خاطرسی دوشه منیم یادیما
طاقچه داشون ایسی دگه روحوما

یادا دوشه اویناماغیم گزمگیم
لوپورت داشون داشلارینی دوزمگیم

طاقچه داشون قاتیق سوتی کره سی
یاد دان چیخماز پندیر چورک تزسی

کند اوشاقی وطن اونون جانی دیر
کنده گلمگ بیر اجزای قانی دیر

مالک ده اولدون کندی ِ یاد دان چیخارتما
یادوندا قالسون کندی هش نیه ساتما

آخرین نظرات
نویسندگان

روستای طاقچه داش

چهارشنبه, ۴ آذر ۱۳۹۴، ۰۲:۴۹ ب.ظ

مقدمه درمورد روستا و ده

در مورد روستا و دِه تعاریف متعدد و زیادی گفته شده، ده یا روستا که در کتاب‌های نشر قدیم به صورت دیه هم دیده می‌شود، درزبان پهلوی، ده (Deh) در پارسی باستان(Dahya) به معنی سرزمین و در اوستا به شکل دخیو (Daxya) آمده‌است.

در ایران، ده از قدیمی‌ترین زمان یک واحد اجتماعی و تشکیلاتی و جایی بوده‌است که در آن گروههایی از مردم روستایی برای همکاری در زمینه‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی گرد هم تجمع یافته‌اند. ده اساس زندگی اجتماعی ایران را تشکیل می‌دهد و اهمیت آن به اعتبار اینکه یک واحد تشکیلاتی در زندگی روستایی است، در سراسر قرون وسطی و از آن پس تا به امروز برقرار بوده‌است.

موقعیت جغرافیایی روستای طاقچه داش:

روستای طاقچه داش دهی ازدهستان ارشق بخش مرکزی شهرستان مشکین شهرواقع در50کیلومتری شمال مشکین شهرو50کیلومتری گرمی اردبیل ودر10کیلومتری شهررضی وهمجوارباروستاهای:برگچای-سهرابلو-الکران-خلیفه لو-ججلی -نقرلو میباشد.ساختاروجمعیت روستا:

این روستاازنظرساختاربه دوبخش بالا نشین وپایین نشین تقسیم میشودوازنوع روستاهای متمرکز به شمارمیرود بافت روستا قدیمی وبه صورت خشتی گلی میباشد روستا از شش طایفه اعم ازکوهی-نوری-رفیعی-شیری-نورالهی-فتحی تشکیل شده است.جمعیت این روستا فصلی ومتغیرمیباشد.زبان مردم روستای طاقچه داش:

مردم روستای طاقچه داش به زبان آذری ترکی تکلم میکنند.  بیشتر دانشمندان ایران‌شناس، در بازگویی ریشه تاریخی زبان دیرین مردم آذربایجان، باور دارند که زبان باستانی آذری بازمانده و دگرگون شده زبانمادها است و ریشه آریایی دارد که تاریخ‌دانان و جغرافی‌نویسان اسلامی آن رافارسی(ایرانی)، فهلوی و آذری خوانده‌اند.

هر چند که مطالعه بر روی این زبان پیشینه طولانی درنزدخاورشناسان غربی دارد، اما نخستین پژوهش گسترده روی آن در ایران توسط احمد کسروی انجام گرفت. احمد کسروی، تاریخ‌نویس ایرانی، در کتاب آذری یا زبان باستان آذربایجان نمونه‌هایی از این زبان و ارتباط آن را بازبان تاتی نشان داد. زبان‌شناسان با اشاره به وجود زبان‌هایتاتی و هرزنی در چندین روستای آذربایجان شرقی، اردبیل، نمین، خلخال (کلورعنبران، پیله رود و میناباد آنها را از بقایای آن زبان باستانی می‌داند. همچنین این زبان به زبان تالشی نزدیک است.   مقارن تشکیل سلسله صفویه، زبان ترکی درآذربایجان جانشین زبان آذری  شد و رسمیت زبان ترکیدر دربار صفویه و نفوذ و تقرب ترکان در پیشگاه سلطان صفوی: وعوامل دیگر موجب شد که زبان ایرانی مردم این سامان جای خود را به زبان بیگانه ترکیبسپارد.پس ازاین سو زبان مردم روستای طاقچه داش آذری ترکی میباشد.


دین ومذهب:

مردم روستای طاقچه داش مسلمان بوده وازنظرمذهب شیعه اثناعشری هستند,جوانان رزمنده این روستا درهشت سال دفاع مقدس باازخودگذشتگی ورشادتهای خودخدمات ارزنده ای به نظام جمهوری اسلامی ایران انجام داده اندودراین راه مقدس یک شهید بنام علی کوهی وتعدادی جانبازتقدیم نموده اند.

ازچپ زنده یادشهید علی کوهی،نفرنشسته ایثارگر امیرشیری،ازراست ایثارگر تقی نوری.

از راست به چپ ایثارگران

ابوذرکوهی-یاوررفیعی-امیرشیری


آب وهوا پوشش گیاهی وگونه جانوری :

آب وهوای این روستا کوهستانی معتدل ,وازنظرپوشش گیاهی دارای تنوع بسیاری میباشد که عبارتنداز:بابونه-پونه-آویشن-پیاز کوهی-گل ختمی-نعناع-کاکوتی -بلاغ اوتی -لاله وحشی-گون-پینتی...که بیشترمصرف پزشکی ودارویی داردوازنظرگونه جانوری گرگ-روباه-خرگوش-جوجه تیغی-مار-عقاب-شاهین-قرقی-جغد-کپک-بلدرچین...رادارامیباشد.


طبیعت بهاری روستای طاقچه داش


کشت وزرع:

کشت وزرع این روستا به دلیل نبود منابع آبی وامکانات به صورت دیم صورت میپذیرد ومحصولاتی همچون گندم-جو-نخود-عدس-کشت میشود.


امکانات روستا:

این روستاحتی ازحداقل امکانات رفاهی نیز برخوردار نمیباشد که ازجمله نبود راه مناسب وآسفالت-نبودلوله کشی آب وگازنبود تلفن ثابت ومشکل آنتن دهی تلفن همراه نام برد,روستافقط ازبرق برخوردارمیباشد.


فرهنگ وتعلیم وتربیت روستای طاقچه داش :


روستا فقط دارای یک مدرسه ی ابتدایی بود که از امکانات اولیه هم برخوردار نبود  دخترها و پسرها باهم در  یک کلاس درس میخواندند  در روستای طاقچه داش فقط تا پنجم تدریس میشد و دارای هیچ امکانات دیگری نبود که امروزه هم نیست،

بچه های روستا برای گذراندن دوره ی راهنمایی باید به روستاهای همجوار میرفتند  و سختی راه را تحمل میکردندآیدی کانال🔰

@taghchedash

وبلاگ روستای طاقچه داش🔰

http://tagchedash.blog.ir


منزل مرحوم فتح اله کوهی

منزل مرحوم مشهدی فتح اله کوهی که قدمت ان بیش از نیم قرن میباشد


نمایی ازروستا


تپه طاقچالار (نام روستابرگرفته ازاین تپه میباشد)


تصویربرفی ساری تپه


نمایی ازچشمه روستا آب شرب مردم روستا ازاین چشمه تامین میشود.


شعرآذری دروصف روستا


داغلارمنه گل -گل دئسه اورکدن

                      گلیب ائله بویئرلرده قالاردیم

طبیعت له سئو ینجیمی-دردیمی

                      بولوب ائله بویئرلرده قالاردیم

نفسیمده یاشاداردیم عطرینی

                     عزیزلردیم چیچه کلرین خطرینی

عو مرون-گونون قیمتینی قدرینی

                       بیلیب ائله بویئرلرده قالاردیم

نه گوزل دی بوداغلارین له له سی

                     من گئتسمده گونلوم بورداقالاسی

سئوسه منی بیرظالیمین بالاسی

                   اولوب ائله بویئرلرده قالاردیم


گذری کوتاه بر تاریخچه منطقه ارشق

بخش ارشق در قسمت شمال شرقی شهرستان مشگین شهر واقع شده که حدود 2005 کیلومتر مربع وسعت دارد.

این بخش از طرف شمال با بخش انگوت شهر گرمی از طرف شمال شرقی با جمهوری آذربایجان  (شوروی  )هم مرز واز جنوب و جنوب شرقی به بخش مرکزی شهرستان مشگین شهر محدود است .

این بخش شامل پنج دهستان و دارای ۱۹۲روستا بود !1- دهستان ارشق مرکزی به مرکزیت رضی  شامل {رحیم بیگلو سفلی، علیا –هفت چشمه -قانلی بلاغ – پست کندی-کرملو-گعبه بیگلو –سعادت بلاغ – قاسم کندی –بلوط کندی –عالیشان سوئی –حیدر آباد -علیکران-ترحم قشلاقی-نرچه لو –قره خانلو-چوبان قشلاقی –میر حسینلو -   آغبلاق سفلی ،علیا-دمقلی- قمچی قیاسی-قلی بیگلو-سبحانلو –کاظم لو –میر سلطانلو-کچی بلاغی –لنگه بیز -  امیر کندی –آق دوه لو علیا –قورلو –طاقچه داش-آت توتان –محمدلو-خرابه رضی –برگ چای –سید بیگلو- خلیفه لو –محمد قلی قشلاقی –قره لر-سهرابلو – چیبینلو قشلاق – نصیرکندی-آقا بیگلو – جبارلو –حسنلو- پیر علیلو-زکیلو – کچی بلاغی –آقا مراد }

۲- ارشق شمالی به مرکزیت قوشه{قوشه سفلی،علیا –دوچی-اجاق قلی قشلاقی –حماملو-شورگل –قره تپه- قادرلو –آلمای علیا-گون پاپاق – مهماندوست :اوت پاشا-شیخ محمدلو- قشلاق قویوجوق – زرگر کلی بلاغ-بیگ باغی – المای سفلی-عماتلو – قره ملهم –امیدجه –عالی کهریزی –کلی سفلی ،علیا–قره چی-شیخ عظیملو-خان بیلی –دره بیگلو – حاجی سیفلو-خلیفه داود-عباس دره سی –آق قاسملو-قره ولیلو- }

 ۳-دهستان غربی به مرکزیت مرادلو ۴- دهستان صلولت به مرکزیت صلوات 5- دهستان یافت به مرکزیت کنچوبه (نگاهی گذرا به بخش ارشق شهرستان مشگین شهر –تالیف بخشداری ارشق 1373)***

زمینهای زراعی منطقه ارشق حاصلخیز بوده و از خاک غنی و مستعد کشاورزی برخودار می باشد و از نظر آّ ب و هوایی نیز انواع مختلف محصولات را می توان کاشت.در ارشق غربی باغات سیب و زرد آلو مورد توجه اهالی بوده و بدلیل  کوهستانی بودن  بسیاری از مناطق این  بخش و وجود مرتع ،دامداری و دامپروری رواج دارد

از آنجا که در بخش ارشق کشاورزی به صورت نیمه صنعتی بوده و کشاورزان بصورت انفرادی به کشت و کار مشغول هستند و فرهنگ کار جمعی و اشتراکی چندان جایی پیدا نکرده بنا براین وضعیت استفاده از تکنولوژی به تبع موارد فوق الذکر بصورت انفرادی و لاجرم بازدهی کمتر می باشد .

قلعه ارشق :

قلعه ارشق مربوط به دوره سلجوقیان - دوره ایلخانی است و در شهرستان مشکین شهر، بخش مرکزی، روستای توبنق واقع شده قلعه تاریخی ارشق هم چون سایر قلعه های قره داغ آذربایجان در 62 کیلومتری شمال باختری مشگین شهر و در سواحل باختری رودخانه پر آب قرار دارد و دریک منطقه بی نظیر (از لحاظ طبیعت) واقع شده است. از نظر تاریخی، ارشق در منطقه ای قرار گرفته که در عهد اشکانیان و ساسانیان مهد تمدن باستان بوده و آثار به دست آمده از دل خاک نشان گر این واقعیت است. آثار عتیقه محدوده ارشق و آن چه از کندوکاو ارشق به دست آمده زینت بخش موزه ها بوده و ما را به یک دوره بی نظیر تاریخی رهنمون می سازد

ارشق را در کتاب های جغرافیایی قدیم جزو تومان مشگین به حساب آورده اند. چنان چه در سابقه تاریخی این مجموعه آمده است « تومان مشگین، در این 7 شهر است، مشگین، خیاو، انار، ارجق(ارشق) و اهرو تکتپه و کلیبر ». 

ارشق از نظر طبیعت منطقه بسیار زیبای مشگین شهر بوده و جالب ترین مراتع بهاره و پاییزه عشایر شاهسون می باشد. دهستان ارشق که «قلعه ارشق» به نام آن معروف شده است از خاور به خاک جمهوری آذربایجان، از باختر به دهستان مشگین خاوری و از شمال به دهستان برزند و اجارود و خروسلو محدود می شود

برای رسیدن به قلعه ارشق باید از میدان مرکزی مشگین شهر به طرف روستای نصیرآباد حرکت کرد و از روستای تنبق که در کنار رود پرآب قره سو بنا شده گذشت. قلعه ارشق روی یک صخره بسیار بلند کوهستانی بنا شده است که دارای برج ها و باروهای متعدد می باشد که در اثر گذشت ایام ویران شده وآن چه باقیمانده تعداد 4 عدد برج نیمه استوانه ای و یک اتاق بزرگ و بقایای دیواره قلعه استقلعه ارشق از سه طرف به پرتگاه ها عمیق و مخوف کوهستانی مشرف می شود و تنها از یک سمت و بخش خاوری آن می توان به قلعه راه یافت. نوع سنگ های به کار رفته از سنگ های لاشه ای بوده و ملات آن از نوع ساروج آهکی می باشد

در مورد وجه تسمیه ارشق نیز باید یاد آور شویم در زمان اشکانیان که رزمینی وسیع از جمله سرزمین آذربایجان را در تصرف داشتنند، به خاطر نبرد با دولت امپراطوری روم برای تسلط بر ارمنستان و ضمیمه آن نواحی به ایران و ایجاد منطقه حایل بین ایران و امپراطوری روم مهم ترین و بزرگ ترین لشکرکشی های تاریخی در آذربایجان انجام گرفته است و به علت نیاز به دفاع در مقابل هجوم دشمنان یا استقرار نیروهای تدافعی و احداث پادگان های نظامی ضرورت چنین ایجاب کرده که در تمام کوهستان های بلند و مهم استراتژیکی قره داغ آذربایجان،قلعه های نظامی احداث و ایجاد گردد

نام قلعه ارشق شاید مشتق از کلمه «ارشک» یا «اشک» که لقب شاهان اشکانی بوده گرفته شده و این قلعه نیز به نام یکی از شاهان آن سلسله بنا شده، و در درازای تاریخ به نام قلعه ارشق معروف گشته است و در حال حاضر آثار به دست آمده در محدوده ارشق این واقعیت را که قلعه ارشق از قلعه های نظامی دوره اشکانیان بوده است نشان می دهد.


موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۴/۰۹/۰۴
ایرج کوهی طاقچه داش

نظرات  (۹)

۰۹ آذر ۹۴ ، ۲۳:۱۴ رحیم طالبی الکران
سلام مجدد آقا ایرج ، خوشحالم که متولی این سایت شما هستید ، بالاخره پیداتون کردم ، از دست ما الکرانیها نمی تونید در برید .
پاسخ:
سلام
خیلی ممنون اقای طالبی شما لطف دارید,مامخلص شما هستیم.
۲۳ آذر ۹۴ ، ۲۱:۳۵ رحیم طالبی الکران
سلام خسته نباشید آقای کوهی
خوبه ، همینطوری ادامه بده ، هر چند من عجله دارم خبر تاسیس سایت طاقچه داش را منتشر کنم ولی شما عجله نکن ، بزار مطالب سایت کمی بیشتر بشه بعد .
پاسخ:
سلام زنده باشید آقای طالبی
باشه مشکلی نیست هرطورصلاح میدونید,به نظر من هم مطالب سایت کامل نیست.
باعرض سلام و خدا قوت ، 
مطالب جالب و ارزنده ای در سایت قرار داده اید که در راستای حفظ ارزش ها و فرهنگ منطقه آذربایجان نقش  قابل  توجهی  میتواند داشته باشد
با سپاس فراوان: بهنام از تهران
پاسخ:
سلام بهنام جان
خیلی ممنون که وقت گذاشتی وازوبلاگ روستای طاقچه داش
بازدید کردی,سپاس گذارم.
سلام   

اقا خیلی جالبه موفق باشید...
پاسخ:
سلام آقا سجاد 
خیلی ممنون زنده باشید
۳۰ دی ۹۴ ، ۰۸:۵۸ نویسندگان ــــــــ رحیم طالبــی ــــــــــ رضا غــریبـی
با عرض سلام و خسته نباشید خدمت برادر زحمت کش
جناب کوهی  وبسایت طاقچه داش بسیار عالی و با مطالب مفید و آموزنده است.

دستمریزاد  . تبریک عرض می کنم  خدمت شما و  اهالی روستای  طاقچه داش که این خدمت بی منت را برای روستای طاقچه داش انجام می دهید.

و روستای طاقچه داش را برای  مخاطبان شناسانده و آداب  و رسوم این روستا را  عرضه می دارید.

بسیار عالیست

در خصوص وجه تسمیه ی روستای طاقچه داش  را هم بنویسید.

در این روستا (در عکس) کوه و یا سخره ای دیدم که در آن طاقچه های ایجاد شده بود. آیا نام گذاری این روستا  دلیلش همان طاقچه ها بوده است. یا نه؟

اگر کمی در این مورد توضیح بدهید  ممنون خواهم شد.

فامیل مادری  شما:     رضا غریبی
۳۰ دی ۹۴ ، ۰۹:۰۷ نویسندگان ــــــــ رحیم طالبــی ــــــــــ رضا غــریبـی
اصلاح می کنم  اشتباه تایپی  را که  اشتباه ارسال شد:

سخره  که صحیح آن  صخره است.
۰۵ بهمن ۹۴ ، ۲۰:۴۵ شاهی الکران جعفر
سلام خسته نباشید. کارتون قابل ستایش  .در مورد تاریخ اذربایجان علاوه بر نظریه احمد کسروی نظریه های دیگر را میتوانید در سایت قرار دهیدمثل نظریه زهتابی .پیروز باشید
پاسخ:
سلام زنده باشید آقای شاهی,خواهش میکنم نظر لطف شماست,ممنونم ازراهنمایتون.
۲۳ ارديبهشت ۹۵ ، ۱۷:۵۲ فرهاد شیری طاقچه داش
با سلام، باکمال تشکر و قدردانی نسبت به حفظ اصالت مان در فضای مجازی  و امیدوارم همیشه سلامت و  تندرست باشید(با تشکر)
پاسخ:
سلام ازماست جناب آقای شیری .خواهش میکنم نظرلطف شماست.
۰۴ مرداد ۹۵ ، ۱۱:۲۵ منصور ستوده
سلام .خسته نباشید مطالب خوب وعکسهای  جالبی گذاشته اید .کارتان قابل تحسین است .تک تک روستاها وکوه وکمرهای این مرز وبوم تماشایی ودیدنی است وهمین ها ثروت  واقعی یک ملت را تشکیل میدهد بشرط آنکه به آنها توجه کنیم وودچار از خود بیگانگی نشده باشیم .آرزو دارم روزی از نزدیک این روستای باصفا را ببینم
پاسخ:
سلام زنده باشید آقای ستوده
سپاس گذارم ازحصن نظر جنابعالی درمورد مطالب وبلاگ،همانطور که فرمودید تک تک روستاها وخاک این مرزوبوم تماشایی و دیدنی است.وظیفه تک تک ما حفاظت ونشرآداب ورسوم گذشتگانمان میباشد تادرگذرزمان به دست فراموشی سپرده نشود چرا که این پیشینه فرهنگ کهن  مارا نشان میدهد.


ارسال نظر

نظر دادن تنها برای اعضای بیان ممکن است.
اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.